Hlavná stránka


 

HOME  |  VÝBER KRAJÍN   SCHENGEN  |  VÍZA  |  CESTOVNÝ PAS  |   

Výber krajín: 

KAPVERDY KUBA EGYPT Schengen ČÍNA KEŇA RUSKO THAJSKO TUNISKO TURECKO Spojené Arabské Emiráty
 KATEGÓRIE ČLÁNKOV
» HOME »
» VÍZA »
» SCHENGEN »
» CESTOVNÝ PAS »
» ODKAZY »

» VÝBER KRAJÍN »
 
 KRAJINY
KAPVERDY KUBA EGYPT Schengen ČÍNA KEŇA RUSKO THAJSKO TUNISKO TURECKO Spojené Arabské Emiráty
 
 REKLAMA
 
 CESTOVANIE
CESTOVANIE.biz Cestopisy CESTOVANIE.net - cestovateľský magazín
www.cestovanie.biz www.cestovanie.net
 
 REKLAMA
 
 
 
 CESTOVNÝ PAS SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Cestovný pas je doklad, ktorý umožňuje prekračovať hranice územia Slovenskej republiky a je identifikačným dokladom v zahraničí. Je úradnou verejnou listinou, ktorá tiež definuje štátnu príslušnosť a je miesto záznamu prekročenia hraníc a získaných a zaplatených víz. Slovenský pas je akceptovaný všetkými krajinami sveta. Vydáva sa s platnosťou na 10 rokov. Mladší ako 13 rokov získajú pas pre premenlivosť výzoru len na 5 rokov. Dieťa do 5 rokov získa pas s platnosťou 2 roky.

 
 POPLATKY

Vystavenie pasu vykonáva policajný zbor a oddelenie prislúchajúce k bydlisku. Za vystavenie sú účtované poplatky v nasledovnej výške:

  • Starší ako 13 rokov platia za vystavenie pasu do 30 dní sumu 33,- €,
    v prípade expresného vyhotovenia je to 132,- €.

  • Deti 5 ročné až 13 ročné zaplatia za pas do 30 dní 13,- €
    a pri expresnom vyhotovení je to 52,- €.

  • Dieťa do 5 rokov má cenu v prípade 30 dňového čakania 8,- €  
    a v prípade expresného vydania do dvoch dní je to 32 €.

  • Zapísanie dieťaťa do pasu je spoplatnené sumou 3 €.

Poplatok sa neplatí v prípade, že je pas doplnený o údaj vážnej zmene zdravotného stavu. Vyzdvihnutie pasu je možné aj inou osobou v prípade úradne osvedčeného splnomocnenia. Za žiadateľa o pas mladšieho ako 15 rokov môže pas prijať výhradne len zákonný zástupca. Deti staršie ako 5 rokov musia mať svoj vlastný pas a nepočíta sa zapísanie v pase rodiča.
Niektoré krajiny vôbec neakceptujú deti zapísané v pase rodiča. Napríklad Kuba. Povinnosti držiteľa cestovného pasu sú bližšie popísané na stránkach Ministerstva vnútra. http://www.minv.sk/.. 

 
 TYPY PASOV

Slovenská republika vo svojej samostatnosti vydávala zatiaľ tri druhy pasov. Platné sú samozrejme momentálne všetky tri, no niektoré z nich môžu byť neplatné pri cestovaní do niektorých krajín. Napríklad prvé dve verzie sú neplatné pri ceste do USA, pretože USa vyžaduje biometrický pas, ktorý sa vydáva až od 15. januára 2008. Jeden z prvých biometrických pasov bol vydaný vtedajšiemu ministrovi vnútra Kaliňákovi.

 
Vizuál cestovného pasu Slovenskej republiky Cestovný pas, SR
Prvý pas bol vydávaný od 1.4.1994 až do 31.3. 2005. Svetlé strany pre vízové pečiatky a nálepky boli stranované malými číslicami. Na zadnej strane je fotografia a osobné údaje. Ide o nie spevnenú stranu a fotografia je zaliata.

Pas má obálku tmavozelenej farby s nápisom
SLOVENSKÁ REPUBLIKA, so štátnym znakom a pod ním s nápisom CESTOVNÝ PAS.

 

Vizuál cestovného pasu Slovenskej republiky

 

Cestovný pas, SR  Európska únia
Druhá verzia pasu sa začala vydávať v novej verzii po vstupe do Európskej únie. Strany získali fialkovkastý vzhľad a číslovanie je viac výraznejšie, na stranách sú národné tatranské motívy a zadná strana s fotografiou a údajmi sa vyznačuje nedostatkami. V zahraničí, najmú v Mexiku, v Bulharsku, či v Hondurase colníci často túto stranu natrhnú. Ide o veľmi tenkú stránku, ktorá je rovnaká ako všetky ostatné, len o trochu krehkejšia. Nie je výrazne spevnená a fotografia nie je zaliata, ale vytlačená.

Obálka cestovného pasu je bordová so zlatým nápisom SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Pod ním je štátny znak a dole ďalšie dva nápisy CESTOVNÝ PAS, EURÓPSKA ÚNIA

Vizuál cestovného pasu Slovenskej republiky

 

Cestovný pas, SR + biometrické údaje
Tretia a posledná verzia cestovných pasov je vydávaná od 15. januára 2008 a automaticky ho získal každý po tomto dátume pričom predošlé verzie pasov sú stále platné. Pri žiadosti o pas sa skenuje oko, fotografuje sa priamo na pracovisku špeciálnou kamerou a k pasu sa získava aj odtlačok prsta. Strany so do modra, s národnými motívmi a slovenským znakom vedľa každého číslovania strany. Zadná strana cestovného pasu má reliéf hraníc mapy Európy citeľný na dotyk.

Bordová farba obálky nesie označenie: EURÓPSKA ÚNIA, SLOVENSKÁ REPUBLIKA. Pod tým nájdete štátny znak a nižšie označenie CESTOVNÝ PAS so symbolom biometrických údajov.

Obrázkový materiál pochádza zo stránok ministerstva vnútra minv.sk, kde neniesol označenie proti kopírovaniu. Náhľady pasov sú označené ako vzorové / specimen..

 
 
 PLATNOSŤ

Pas je dospelej osobe vydávaný na obdobie 10 rokov. Viacero krajín umožní vstup do krajiny výhradne vtedy ak máte cestovný pas platný ešte 6 mesiacov po návrate na Slovensko. V prípade ak máte vízum platné dlhšie, ako pas, máte právo si pas ponechať. Máte taktiež právo si nechať vystaviť druhý cestovný pas. V prípade dlhšej platnosti víza v neplatnom pase je možné sa preukázať platným vízom pri vstupe do cudzej krajiny, no pre vstup do krajiny musíte mať aj platný pas. Neplatný pas (so skončenou dobou platnosti) je neplatný doklad.

 
 
 
 

 


Zaujimavosti - zaujímavé novinky

Partneri stránok:
ZN.sk - Zaujímavosti
Slovenciny.Com - Počítačové hry
Cestovanie.biz - Cestopisný web
1Q.sk web magazín - Internet
Katalóg stránok
- Katalóg stránok
New York cestopis - Cestovanie
Miami cestopis - Cestovanie
Kapverdy cestopis - Cestovanie
Turecko cestopis - Cestovanie
Egypt Marsa Alam - Cestovanie
Súťaže na webe - Zábava súťaží
FirmySlužby
- Katalóg čes. firiem
Disney Infinity - Fansite hry

 
Informačné stránky o medzinárodnej vízovej povinnosti voči občanom Slovenska. Brané z pohľadu povinností v rámci bežných turistických víz, nie vstupov pre diplomatov a obchod.
 
   © Cestovneviza.1q.sk - stránky o vízovej povinnosti a krajinách s vízovými podmienkami.     kontakt  |  privacy policy